Beslenme Alışkanlıkları ve Hastalıklar Passo Health Travel Services Oluşturuldu: 2018-01-31 08:59:59
Görüntü Sayısı: 5449

Beslenme Alışkanlıkları ve Hastalıklar

Günümüz dünyasında beslenme alışkanlıkları ile ilgili ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Her yıl dünyada binlerce kişi kötü ve düzensiz beslenme sonucu ciddi hastalıklara maruz kalmaktadır.

Beslenme Alışkanlıkları ve Hastalıklar

Yapılan bilimsel araştırmalara göre beslenme alışkanlıklarıyla hastalıkların direkt ilişki halinde olduğu ortaya konmuştur. Kötü beslenme sonucunda ortaya çıkan birçok hastalık vardır. Bunların içinde en çok rastlanan kanser, Obezite, kalp ve damar hastalıklarıdır.

Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi hastanesinden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek, kansere ve diğer birçok hastalığa karşı nasıl önlemler alınabileceğini açıkladı. Sağlıklı ve doğru beslenmenin, günümüzün en büyük sorunlarından birisi olan kanser, obezite, kalp ve damar gibi hastalıklar ile savaşmada ve önlemede büyük rol oynadığını belirtti.

Beslenme, insan sağlığıyla doğrudan ilişkilidir. İnsan için yemek ve içecekler temel ihtiyaçtır. Sağlıklı beslenerek hayatta kalma süresi arttırılır. Günlük enerji ihtiyacını karşılayan besinlerin fazla alınması halinde vücutta oluşacak deformasyonlar şekil bozukluklarına sebep olacaktır.

Sağlıklı kalmak ya da hastalanmak beslenme tercihleri sayesinde ortaya çıkar. Sağlıklı olmak isteyen insanların yiyip içtiğine dikkat etmek zorundadır.

Günümüz dünyasında endüstriyel gıda sanayisinin gelişmesiyle beraber iyi ve doğru beslenmek iyice zorlaşmaktadır. İnsanların güvenilir gıda tüketimi konusunda dikkat ederek dengeli beslenme sağlanmalıdır.

Dengeli beslenmede en önemli husus doğal yollardan beslenmektir. Raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallarla oluşturulan hazır ürünler yerine daha doğal ürünler tüketilmelidir.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek için düzenli olarak protein, yağ ve karbonhidrat alınmalıdır. Doğru beslenmek için doğal yollardan üretilmiş kuru gıdalar, meyve ve sebzeler vücudun ihtiyacına göre tüketilmelidir.

İnsan vücut sistemlerini düzenleyen en önemli faktörler su, vitaminler ve minerallerdir. Sağlıklı olmak için bol su tüketilmelidir. Diğer yandan bol vitaminli yiyecek ve içecek tüketerek vücudun ihtiyacı olan mineralleri almalıyız.

Sağlıklı beslenme ve daha kaliteli bir yaşam için spordan uzak kalmamalıyız. Spor sayesinde vücuttaki fazla toksinlerden kurtularak sağlıklı bir vücut için kendi bedenimize yardım etmeliyiz.

Sağlıklı beslenerek daha uzun ve kaliteli yaşam bizim elimizde.


Bu yazı Passo Health Travel Services tarafından yazıldı ve 5449 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler