Organ bağışı Hayat Kurtarıyor! Passo Health Travel Services Oluşturuldu: 2018-01-31 09:03:04
Görüntü Sayısı: 5950

Organ bağışı Hayat Kurtarıyor!

Dünyadaki teknolojik gelişmeler tıp alanında başarılı bir şekilde uygulanmaya başlandı. Artık modern tıpta cerrahi teknikler sayesinde yakın geçmişe kadar tedavisi imkânsız bazı hastalıklar artık kolayca tedavi edilebiliyor. Genetik yoluyla veya sonradan ortaya çıkan bazı hastalıklar modern cerrahi yöntemleriyle çok daha kolay tedavi edilebiliyor.

Organ bağışı Hayat Kurtarıyor!

Günümüzde cerrahi tekniklerin gelişmesi sayesinde doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan organ kaybı yaşamış insanlara yapılan organ nakilleri sayesinde tedavilerinde çok yüksek oranda başarı yakalanmaya başlandı. Modern tıp sayesinde artık insan vücudunun birçok organı nakil edilebilmektedir.

Organ nakilleri sayesinde birçok hastanın sağlığına kavuşma şansı olduğunu biliyoruz. Türkiye’de ve dünyada organ nakli bekleyen hastaların oldukça fazla ve insanların organ bağışında bulunmaları için daha çok teşvik edilmesi gerekiyor.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Gastroenteroloji Cerrahisi Prof. Dr. Metin Ercan bir röportajında; “organ nakli bekleyen hastaların sayısının çok yüksek olması nedeniyle mevcut organ bağışları yetersiz kalıyor ve organ nakli bekleyen hastaların birçoğu nakil olamadan ölüyor” dedi.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl organ nakli bekleyen hastaların sayısının sürekli artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre organ nakli ihtiyacını karşılayacak oranın mevcut bağışların 10 katı daha yüksek olması gerekiyor. Organ bağışı sayısını arttırmak için insanların sürekli bilgilendirilmelidir. Bu konuda tabu olabilecek dinsel ve geleneksel kaygılar giderilmelidir.

Türkiye’de organ nakli için gerekli altyapı ve donanıma sahip çok hastane vardır. Her biri kendi alanında uzman doktor kadrosuyla çok başarılı organ nakilleri yapılmaktadır.


Organ nakli nasıl yapılır?

Türkiye’de organ nakli çok ileri düzeyde yapılmaktadır. Her yıl binlerce hastaya değişik organ nakli yapılmaktadır. Genellikle böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, akciğer ve ince bağırsak organ nakilleri yapılmaktadır. Bunun dışında dünya da ilk defa yüz nakli Antalya’da yapıldı.

Organ nakilleri canlı bir insansan (donor) ihtiyacı olan hastaya veya kadavradan transfer edilerek yapılmaktadır.

Donor, hasta olan insana gerekli olan organı veya hücreyi bağışlar. Bu organlar, böbrek gibi çift veya karaciğer gibi kendini yenileme özelliğine sahip olan organlardır. Ayrıca yenilenebilme özelliği olan hücreler, kan, ilik ve üreme hücreleri gibi dokularda nakil edilebilmektedir.

Organ bağışı yapacak donor 18 yaşından büyük ve karar verecek yeterlilikte olmalıdır. Organını bağışlayacak kişi yapılacaklarla ilgili olarak her türlü bilgilendirme yapılarak olası riskler anlatılmadır. Bilgilendirmelerden sonra donor organ bağışı yapmaya kararlıysa operasyona başlanmalıdır.

Kadavradan bağış kabul edilen organlar ve dokular ise pankreas, karaciğer, akciğer, böbrek, bağırsak, kalp, kalp kapakçıkları, gözün saydam tabakası, deri, kulak kemikçikleri, kemik dokusu, kıkırdak dokusu, damar, kas vs.

Avrupa ülkelerinde kadavradan yapılan organ nakilleri %80 iken Türkiye’de ise bu oran %20’dir. Türkiye’de canlıdan yapılan organ nakli oranı %80’dir. Burada en çok böbrek ve karaciğer bağışı yapılmaktadır. Bağış yapılabilecek organlar düşünüldüğünde, sadece ölümden sonra bağışlanabilecek organlarla, yaşarken de bağışlanabilir organlar arasında bir ayrım yapmak gerekiyor.

Organ nakli ihtiyacını anlamak için verilecek en iyi örnek Türkiye’deki böbrek hastası sayısıdır. Her yıl Türkiye’de 20.000 böbrek hastası olduğu halde yetersiz bağış yüzünden sadece 2000 hastaya böbrek nakli yapılabilmektedir.

Yukarıdaki istatistik bile organ bağışının ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. İhtiyacı karşılayacak organları bulabilmek için herkes organ bağışında bulunmalıdır.


Bu yazı Passo Health Travel Services tarafından yazıldı ve 5950 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler