Spor ve Sağlık Passo Health Travel Services Oluşturuldu: 2018-02-09 12:54:07
Görüntü Sayısı: 5467

Spor ve Sağlık

Spor, bedensel veya zihinsel gelişimi sağlamak amacıyla bireysel ya da toplu olarak yapılan ve bazı kurallara bağlı olarak uygulanan hareketlerin tümüdür. İnsan sağlığı için spor, en az yeme içme alışkanlıkları kadar önemlidir. Nasıl düzenli beslenmemiz gerekiyorsa aynı şekilde düzenli spor yaparak vücudumuzu her zaman hazır tutmalıyız.


Spor ve Sağlık

Maksimum verimi elde edebilmek için düzenli olarak spor yapmak gerekiyor. Düzenli spor ile hem fiziksel değil ve hem de ruhsal olarak insan kendi sağlığına katkıda bulunur.

Bilimsel araştırmalara göre haftada en az 3 gün ve 20 dakikanın üzerinde spor yapmanın vücuda faydalı olduğu tespit edilmiştir. Spor yaparken nabzın dakikada 120’nin üzerinde atması gerekiyor. Ancak bu ölçülere göre ideal spor yapmış olunur. Yapılan sporu sağlık durumuna, kilo, boy gibi vücut ölçülerine uygun yapılmalıdır. Bunun için öncelikle bir uzmana danışarak spora başlanılmalıdır. Uygulanacak spor programlarını mutlaka bir uzman tarafından hazırlanması gerekir.

Sağlıklı olmak için iki önemli unsur vardır. Birincisi mutlaka düzenli beslenme şekli, diğeri ise spor ‘dur. Düzenli beslenme demek; vücudun ihtiyaç duyduğu kadar beslenmektir. İhtiyaçtan fazla beslenme ile vücutta toksin birikir ve bu birikintiyi ortadan kaldırmak için organlar daha fazla çalışmak zorunda kalır. Fazla çalışan organlar yorulur ve vücut hasta olmaya başlar.

Vücudumuzda bulunan organları bu ağır çalışma temposuna alıştırmak için sürekli hazır tutmalıyız. Ayrıca, yeme ve içme ile vücutta biriken toksinleri ve fazla kalorileri atmak için vücuda yardım edilmelidir. Bütün bunlar için spora ihtiyaç vardır. Ancak spor sadece kilo vermek için değil, daha sağlıklı olmak için yapılmalıdır.

Spor yaparken bazı kurallara dikkat edilmelidir. İdeal spor için yeme ve içme işi spora başlamadan en az 2-3 saat önce yapılmalıdır. Spora başlamadan önce basit hareketlerle kas yapısını ve eklem yerlerini ısıtarak hazırlamak gerekir. Böylece kas yırtılması, travma ve diğer spor sakatlıkları önlenir.

Spora önce hafif tempo ile başlanmalıdır. Başlangıçta hafif hareketlerle ve sık tekrarla yapılan hareketler periyodik bir düzende hızlandırılabilir. Daha sonra yine aynı tempo yavaşça düşürülerek başlangıçtaki hafif tempoya ulaşılır ve spor bitirilir.

Kişi, belli bir tempoda ve düzenli zamanlarda spor yapmalıdır. Kısa vadeli ağır spor yerine standart bir tempo ile uzun süreli spor yapmak gerekiyor. Böylece vücutta depolanmış olan fazla toksinler daha kolay atılır. Kısa süreli ve yüksek tempolu sporlarda vücut, kandaki şekeri hızlı bir şekilde yakar, böylece vücut enerjisi daha çabuk tükenerek yorgunluk hissi ortaya çıkar.

Sağlıklı bir yaşam için ömür boyunca ve yaşına uygun olarak spor yapılmalıdır. Spor yaptıktan sonra sıcak su ile duş alınmalıdır. Spordan hemen sonra yeme içme sakıncalıdır. Spor bittikten ve duş alındıktan en az bir saat sonra yemek yenebilir. Çünkü, spor yaparken, kol ve bacak kaslarına, kalp, akciğer gibi bazı organlara çok yoğun bir şekilde kan pompalanır. Spor sonrasında dinlenirken bütün bu organlar da dinleniyor, ancak sindirim sistemi çalışmaya devam eder. Spor yaparken yeme ve içme faaliyetlerinde bulunulması durumunda vücut bir taraftan hayati organlara kan pompalarken diğer yandan sindirim sistemi için yoğun çalışma temposuna girmek zorunda kalır. Bu durumda yıpranan vücutta kan dolaşımı sistemi bozulmaya başlayarak sindirim ve solunum sorunları ortaya çıkar.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; spor yapmayanların spor yapanlara oranla daha fazla hastalığa yakalanma riski taşırlar. Kalp hastalıkları, şeker hastalıkları, kanser ve obezite hastalıkları gibi bazı hastalıklara yakalanma oranının sporla direk ilgisi olduğu tespit edilmiştir.

Bir diğer araştırmaya göre; spor yapan kişilerin vücut sağlığının iyi olmasının yanında ruh sağlığı da daha iyi oluyor. Spor yapan insanların, spor yapmayanlara oranla daha iyi beslendikleri, şiddet eğiliminin daha az olduğu ve insan ilişkilerinde daha başarılı oluyorlar ve daha pozitif insanlar olarak toplumda yerlerini alıyor.

Sonuç olarak, spor yapan kişiler hayata daha pozitif bakan kişilerdir. Hayata daha pozitif bakan insanlarda her zaman daha başarılı ve mutlu olur.


Eğer sağlıklı olmak istiyorsak yaşam felsefemiz “spor yap, mutlu ol” olmalıdır.

Bu yazı Passo Health Travel Services tarafından yazıldı ve 5467 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...