Plastik cerrahi


Plastik cerrahi

Burun Estetiği

Burun Estetiği, genel anestezi altında açık ya da kapalı yöntemlerle yapılan bir ameliyattır.

Bu ameliyatla estetik kaygılarla birlikte burundaki solunum sorunları da çözülür. Operasyon sonrası burnun nasıl şekil alacağı bilgisayar yazılımlarıyla tahmini bir şekilde hastaya anlatılır ve hastanın burnunun boyutuna ve yüzün görünüş özelliklerine göre oldukça belirgin olan yapıya göre belirlenir. Burun operasyonlarında gerek olmadıkça tampon kullanılmaz ve bu sayede hasta operasyon sonrası daha rahat nefes alır. Burun estetiği, kişinin burun gelişimini tamamladıktan sonra her yaşta yapılabilir.

Burun operasyonlarında ikinci kez operasyona yol açacak komplikasyonların oranı %20’dir. Burun estetiği operasyonları bu alandaki özel eğitimli uzman plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.


Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Halk arasında silikon diye tabir edilen ve tamamen doğal bir protezle veya kişinin kendi yağları kullanılarak yapılan bir operasyondur.

18 yaşın üstünde olan ve göğüslerinin küçük olduğunu düşünen, meme ve kalça çapı arasında orantısızlık olduğuna inanan ve meme asimetrisi olan her kadın meme büyütme ameliyatı yapabilir.

Meme büyütmenin hamile kalmaya veya emzirmeye herhangi bir yan etkisi olmaz.


Göğüs Estetiği Ameliyatları (Meme küçültme ve Meme Kaldırma)

Meme büyütme estetiği kadar meme küçültme operasyonları da olabilir. Özellikle büyük boyutlu göğüsler nedeniyle sırt bölgesinde ve bel bölgesinde ağrı yapma gibi olumsuz etkileri olabilir.

Meme boyutunu küçültmenin başlıca amacı hastanın yaşam kalitesini sağlıklı ve rahat bir şekilde geliştirmek ve estetik açıdan daha iyi görünen göğüsler oluşturmaktır.

Göğüs boyutunu azaltmak için yapılan estetik ameliyat genellikle doğum yapan ve tekrar doğum yapmayı düşünmeyen kadınlara önerilir. Bu prosedür sırasında göğüs dokusunun bazı kısımlarının çıkarılması gerekir ve bu, annenin emzirme yeteneğini hafifçe etkiler ve azaltılır.

Doğal olarak operasyondan sonra skar (nedbe-yara izi) meydana gelebilir. Zaman içinde dokular eskisi gibi kendini tamir eder. Meme cerrahisi sonrasında meme uçlarında meydana gelebilecek geçici his kaybı, ödem ve şişlikler oluşur. Ancak bunlar geçicidir ve zaman içinde düzelir.

Yüz Germe

Yüz germe Cerrahisinin amacı, cildin yeniden konumlandırılması ve altta yatan kas ve dokuların bir kısmının sıkıştırılması ile yüzün görünümünün yanı sıra boynu iyileştirmektir. Özellikle cerrahi istemeyen, yüzü sarkmış ve yorulmuş kişilere uygulanır.

Yüz germe Cerrahisinin başın saç çizgisinden başlar ve kulaklara doğru devam eder ve kafatasının altındaki saç çizgisi boyunca devam eder. Daha sonra, yağ dağılımını ve altındaki dokuları yeniden şekillendirmek için derinin altındaki yağ katmanı yeniden konumlandırılmalıdır.

Genellikle yüz kaslarının derin kısımları gerilir. Hasta tamamen iyileştiğinde, yara izleri saç içine kolayca gizlendiği görülür. Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durduramaz, ancak genç görünümünü yeniden düzeltir. Bu tür bir ameliyat uzun süren bir ameliyat olduğundan ameliyattan önce genel tıbbi durum detaylı incelenmelidir. Bu tip cerrahilerin sonbahar ve kış aylarında yapılması önerilir.


Karın Germe

Genellikle kadınlar, kilo verdikten sonra, çocuk sahibi olduktan sonra veya yaşlanma nedeniyle sarkan karın veya çıkıntıya sebep olan göbek nedeniyle karın germe ameliyatı yapmaya karar verir. Sadece kadınlar değil, birçok erkek de daha düz, daha sıkı karın istediğinden karın germe ameliyatı oluyor.

Hem erkekte ve hem de kadınlarda kilo alıp verme karın derisinin gevşeyip sarkmasına sebep olur. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve sarkmışsa karın estetiği ameliyatı ile yepyeni bir görünüme kavuşmanız mümkündür. Karın gerdirme ameliyatı ile kilo verme sonunda karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır.

Tam karın germe diye isimlendirilen operasyonlarda genellikle iç çamaşırı altında kalan ve göbeğin 8-10 cm altındaki kıllı bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı yapılır. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı derialtından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede kişiye uygun korse giydirilir.

Kısmi veya mini karın germe; sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Bel ve kasıklara etkisi olmaz, göbek deliğini düzeltmez. Karın duvarındaki yağ birikmesinin orta dereceli olduğu ve karnın alt yarısında görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt yarısında izlendiği durumlarda tercih edilir.

Karın germe Ameliyatı sonrasında hamile kalınabilir ancak hamilelik karın derisinde tekrar gevşemeye yol açacak olduğundan çocuk sahibi olmuş ve tekrar sahip olmayı düşünmeyen hastalarımıza önerilmektedir.


Yağ Alma (Liposuction)

Liposuction, vücutta bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini ortadan kaldıran cerrahi operasyondur. Bu operasyon sonrasında vücut konturları daha düzgün bir görünüme kavuşur.

Spor ve diyet yapılmasına rağmen bazı bölgelerdeki yağlar bir türlü gitmiyorsa o zaman lipsuction’a başvurulmalıdır. Sıklıkla karın ve bel çevresi, kalçalar, uyluk iç ve dış yanı, dizlerin birbirlerine bakan yüzleri, boyun, üst kol, meme (erkek ve kadın) bölgelerinde uygulanır.

Ameliyat esnasında hastanın sağlığı ve güvenliği için emboli çorabı kullanılır ve ameliyat sonrasında hastaya 1 ay süre ile kullanacağı korse giydirilir.

Lipsuction, kilo verme, deri ve karın duvarı sarkmasını toplama ve selülitlerden tamamen kurtulma yöntemi olarak değerlendirilmemelidir.


Kepçe Kulak Plastik Cerrahisi

Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Bu durum özellikle ilköğretim ve ergenlik döneminde ciddi sorunlara neden olabilir.

Klasik teknik otoplasti ameliyatı genel anestezi gerektiren yaşlı hastalar ve yaşı küçük olan hastalar dışında lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat sırasında kesi kulak arkasından yapılır. Kıkırdaklar görerek şekillendirilir ve kaliteli dikiş ile istenilen estetik açıdan doğru pozisyonda kalmaları sağlanır. Kepçe kulak ameliyatı esnasında uygulanan rafine ve değişik teknikler sayesinde kulak kıvrımları mükemmellik ölçüsünde natürel şekle sahip olur.

Bu ameliyatın çocukların olası psikolojik travmalardan korunması açısından okul başlamadan önce yapılması tavsiye edilir.


Göz Cerrahisi

Göz kapağı üst ve alt kapak olmak üzere ikiye ayrılır. Üst göz kapağı estetiği tek başına yapılmasına rağmen alt göz kapağı estetiğinin ortaya yüz germe ameliyatları ile birlikte yapılması önerilir.

Yüzde yaşlılık belirtileri ve bozulmalarının ilk görüldüğü bölge göz çevresidir. Bazen de genç yaşlarda ama daha ziyade orta yaş ve üzerinde ortaya çıkan alt ve üst göz kapağı estetiği problemleri, kişiyi olduğundan daha yaşlı, yorgun göstermekte, bakışlardaki canlılık azalmaktadır. Üst gözkapağında oluşan gevşeme, sarkma ve kat oluşumlarının, alt göz kapağında şişkinlik ve torbalanma, deri sarkması ve oluşan derin çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan cerrahi işlemlere göz kapağı estetiği denir.

Göz kapağı estetiği uygulaması lokal anestezi altında rahatlıkla yaptırılabilen ve etkileyici sonuçlar ortaya çıkaran göz çevresi gençleştirme operasyonudur. Bu nedenle göz kapağı operasyonu geçiren kişiler bunu gizleme kaygısı taşımaz. Göz kapağı sorunundan kurtulan hasta, uzun yıllar geçmesine rağmen genç ve etkileyici göz çevresine sahip olmanın rahatlığını hisseder.


El Gençleştirme

Eller yaşımızı en çok ele veren bölgelerin başında gelir. Yaşlanmayla beraber cilt incelir ve el sırtındaki cilt altı dokusu azalır. Damarlar belirginleşir ve ciltte lekelenmeler başlar. Gençlik yıllarında olduğu gibi pürüzsüz ellere tekrar kavuşmak için Plastik Cerrahi çeşitli seçenekler sunar.

El gençleştirme işlemi eldeki deformitelerin derecesine göre farklı şekillerde uygulanır.

Dermabrazyon yöntemi veya kimyasal karışımlarla yapılacak bakımlar ile cilt lekeler ve eldeki pürüzler ortadan kalkar. El sırtındaki hacim kayıplarına nedeniyle ortaya çıkan kırışıklıklar, dikkat çeken damarları gizlemek için ise hazır dolgu malzemesi ile giderilir. Ancak sıklıkla uygulanan ve harika sonuçlar veren kök hücreden zenginleştirilmiş yağ doku aşılamaları ise en güncel ve başarılı tedavi yöntemidir.


Vaginal Estetik

Son zamanlarda popüler olan genital estetik yapılmasındaki ana sebep, normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı deformasyonlar sonucu ortaya çıkan memnuniyetsizliklerin ortadan kaldırılması ve kişilerin psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmeleridir.

Bazı kadınlarda doğuştan olan küçük dudakların (labium minora) asimetrisi veya “fil kulağı” şeklinde geniş yüzeyli olması ve yani doğum (epizyotomi) sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesiklerden sonra nedbe dokusu (skar) gelişir. Bu nedenle hem kadın hem de erkek cinsel tatmin sorunu yaşayabilir. Bazen kadında ilişki sırasında ciddi ağrılar ortaya çıkar. Tüm bu problemler vaginal estetik ameliyatıyla çözülebiliyor ve daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşuluyor.


Jinekomasti (Erkek Meme Büyüklüğü)

Erkek memesinin kadın memesi gibi normalinden fazla büyümesine jinekomasti denir. Erkekte meme büyüklüğü çeşitli hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi hiçbir problem olmadan bazı erkeklerde ortaya çıkabilir. Meme büyüklüğü fazla olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski diğer erkeklere göre daha fazladır. Jinekomasti operasyonları kahverengi meme başının altından yapılan ve yarım ay şeklinde kesilerek çıkartılan açık cerrahi teknikle yapılır. Bu şekilde meme yapısını küçültmek mümkündür. Hastanın meme dokusuna ve yapısına göre ameliyat klasik kesik yöntemi dışında liposuction yöntemi de kullanılabilir. Bu yöntemle meme dokusu daha hızlı ve iyi toparlanır, kanama riski düşük olur.


Botoks’la Kırışıklık Tedavisi

Yüz ve boyun bölgesindeki kasların sürekli olarak mimiklerle kullanılması nedeniyle kasılmaları ile kalıcı kırışıklıklar oluşur bu kırışıklıkların giderilmesi için Botox kullanılır. Botox, Clostridium Botilinum adlı bir bakteri toksinidir. Botox, enjeksiyon yöntemiyle yüz ve boyuna yapılır. Kaslar bir süreliğine kuvvetli olarak gerilir ve kasılamazlar. Böylelikle kırışıklıklar kaybolur. Alın, göz çevresi, göz altı, burun çizgileri, dudakta sigara çizgileri, boyun çizgileri ve kaş aralarına uygulanır. Operasyon oldukça basittir ve kişi hemen sosyal hayatına geri döner. Maksimum etki 15 günde başlar. Özellikle yüzün üst bölgesi kırışıklıklarında çok belirgin sonuçlar alınır.


Botoks ile Migren Tedavisi

Kronik baş ağrısı (migren) tedavilerinde oldukça etkindir. Ağrıların tetiklendiği noktalardaki kas faaliyetleri Botoks toksini uygulaması ile ağrı azaltılarak sinirlerde oluşan sıkışma engellenir ve migren atağı başlamadan ağrı kontrol altına alınabilir. Botoks uygulamaları ile migren ataklarının sıklığı ve ataklarda yaşanan baş ağrısı şiddeti azaltılır. Bu sayede yaşam kalitesi hissedilir bir şekilde arttırmaktadır.


Botoks ile Terleme Tedavisi

Aşırı terleme (hiperhidrozis) kişiyi rahatsız edecek kadar fazla olduğu zaman Botoks toksini uygulaması ile terleme kontrol altına alınır. Özellikle koltukaltı, el ayak ve yüzde aşırı terleme sorunu botoks ile etkili bir şekilde giderilmektedir. Uygulama sonrası terleme %80 oranında azalmakla, vücut için gerekli olacak miktarda terleme ise devam etmektedir.


Dolgu Yöntemi

Yüz bölgesinde cilt altı dokuda yaşlanmaya bağlı zamanla kayıplar oluşur. Dolgu yöntemi ile yüz gençleştirme işlemi yapılır. Cilt altı dokusu biyoteknolojik yöntemiyle elde edilen ve cildin normal doğasında var olan ‘hyaluronik asit’ maddesi olarak cilt altına enjekte edilir. İyice derinleşmiş kırışıklıklar için oldukça idealdir.

Nazolabial çizgiler, burun, yanaklar, ağız köşeleri ve dudaklar etrafındaki kırışıklıklar ve kıvrımlar da dahil olmak üzere gençleştirme için el üstlerine ve bazı deriden kabarık olmayan çökük yaralar için uygulanabilir. Kişi işlemden sonra hemen sosyal yaşamına geri dönebilir. İşlem alanlarında nadiren oluşabilecek küçük morluklar 3-4 gün içinde gerileyecektir. Etki süresi 1-1,5 yıl arasındadır. İşlem tekrarlandıkça, kalıcılığı da artıyor ve böylece seans araları daha da uzayabiliyor.PRP (Trombositten Zengin Plazma)

PRP cilt yenileme ve gençleşme yönteminde kişinin kendi kanından elde edilen materyal yine kişinin kendi derisine çoklu enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Uygulama yaşlanmanın en çok görüldüğü yüz ve el bölgesindeki leke ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılır.

Ayrıca kadınlarda genel saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde erkeklik tipi saç dökülmesi, saç kıran (alopesi areata) tedavisinde ve iyileşmeyen kronik yaralarda da uygulanır.

Bu yöntemle kişinin kendi kanındaki trombosit ve lökosit kan hücreleri yoğunlaştırılır ve aktifleştirilir. Sonra tekrar kendi derisine uygulanır. Böylelikle hücresel düzeyde yenilenme süreci başlatılmış, derinin doğal yollarla yeniden yapılanmasına ve canlanması sağlanmış olur. Derinin tüm yaşamsal fonksiyonlarını destekler. Peşi sıra uygulamalarla ciltte oluşan parlaklık ve canlılığın artması sağlanmalıdır. Kürler yılda en az 1-2 kez tekrar edilerek kalıcı olması sağlanmalıdır. Uygulaması pratik ve kolaydır. İşlem bölgelerinde çok nadirde olsa morluklar oluşabilir. Bu morluklar 3-4 gün içinde tamamen geçecektir.

PRP uygulamasındaki asıl amaç kişiye tamamıyla doğal ve kendi üretimi olan bir maddeyi cilde tekrar vererek ilgili noktalarda kan akışını hızlandırmaktadır.


Kök Hücre Tedavileri

İnsanların doğumundan itibaren çok az değişikliğe uğramış hücreler ile doku kayıpları yerine konularak vücut tamamen kendi hücreleri ile yenilmektedir. 2 farklı uygulama şekli mevcuttur.

Fibroblast kültürleri kulak arkasından alınan 3mm’lik bir deri parçasının laboratuvar ortamında çoğaltılması ile 100-150 milyon yeni kolajen sentezleyecek olan fibroblast hücresi üretilir ve 3 seanslı bir uygulama ile gerekli alanlarda iğne ile enjekte edilir. Ameliyat gerektirmez, işlem sonrası günlük hayata dönülebilir.

SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) Karın ve bel bölgelerindeki alınan yağ dokularından laboratuvar ortamından elde edilen yaklaşık 500 milyon kök hücre yenilenmesi planlanan alanlara enjekte edilmektedir. İşlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bu tedavi ile yüzde dolgunluk sağlama, yara ve akne izlerinin giderilmesi, kalıcı meme büyüme, bacak ve kalça şekillendirme sağlanır.


Ağ Sistemiyle Yüz Germe (PDO İpler)

Değişik boyutlarda özel hazırlanmış PDO ipler çok ince iğneler yardımı ile cilt altında deforme olmuş alanlara yerleştirilir. Bu ipler vücut tarafından eritilirken fibroblast hücrelerinde aktifleşme ve kollajen üretimi (fibrozis) ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak ciltte sıkılaşma artışı ve toparlama, sarkmanın durması ve bir miktar lifting sağlanmaktadır. İşlem lokal anestezi altında yapılır, oluşabilecek hafif morluklar 4-5 gün sürebilmektedir.


İple Yüz Askılama

Özellikle ameliyat istemeyen kişilerde sarkmış ve yorgun görünümlü yüzlerde uygulanan sistemlerdir. Lokal anestezi altında saçlı deri içerisinden girilerek yanak ve boyunda sarkan dokular yukarıya askılanır. Eriyebilen geçici ipler (silhuette soft) ve erimeyen (spring thread) iplerle yapılabilir. Etki süreleri eriyen iplerle 1,5-2 yıl, erimeyen iplerle 4-5 yıl kadar sürmektedir. İşlem sonrasında morluklar ve şişlikler genellikle 4-5 gün içerinde geçmektedir.


Yağ Enjeksiyonları

Kendi karın bölgenizden elde dilen yağ hücreleri dokudan zengin kısmı ayrıştırılıp korunarak yağdan zengin kısmı ise atılarak dolgu ihtiyacı olan alanlara enjekte edilmektedir. Uygulanan işlem canlı hücre transferi olduğu için yapılan dolgunun yaklaşık %60-65 ‘lik kısmı ömür boyu kalıcılıkla yerleştirilen alanda yaşamaya devam edecektir. İşlem lokal anestezi altında ve ameliyathane şartların da yapılmaktadır. İşlem sonrası hafif morluklar 3-4 gün içinde geçmekte ve normal günlük yaşantıya ise 1-2 gün sonra dönülebilmektedir.
Bu içerikle ilgili bir makale henüz eklenmemiştir.